Добре дошли в моя сайт
СПОДЕЛЕНО С ВСИЧКИ

За религията и мястото й в живота

За религията и мястото й в живота
   Тези дни попаднах на една мисъл на някакъв нобелист, не успях да му запомня името, но бях впечатлен: “не е вярно, че няма нищо по-бързо от светлината - това е тъмнината, тя винаги е пред светлината”. Простичко, но пълно с голям смисъл. И една красива метафора. Човек постоянно се бори с мрака - той е безкраен, а светлината е неизчерпаема. Така че в случая аз ще си позволя да се възползвам от тази мисъл и да кажа, че стремежът да докоснем истината може да се наподоби със стремежът светлината да избута мрака. Мракът е навсякъде, светлината е частен случай, но неизбежен. Красивото във всичко това е неограниченият стремеж на светлината да победи. Невероятно би изглеждала една светла вселена...
Уточнявам, обаче - истината в научен, философски смисъл, а не в библейското си звучене. Това е може би по-важното за мен. Информацията е безкрайна. Безкраен е и стремежът тя да бъде овладяна и усвоена. Всъщност вселената е изградена само и единствено от информация. Информацията си съществува навсякъде, независимо от нашето съзнание. И ако ние успеем да проумеем това, да овладеем нейните проявления, да специфицираме характеристиките на нейното появяване, съхранение и разпространение, това би означавало, че сме овладели тайните на Вселената. Аз лично се съмнявам, че някога това може да се случи. Информацията е динамично съществуваща и еднопосочно развиваща се. Единствено разума е в състояние да я подреди и да я употреби за своя полза. Това са „невчесани мисли” и вероятно не звучат гладко, но поне идеята мисля че е достъпно ясна. Като че ли религията прави опит да овладее този процес, но изразявам съмнение, че може да има успех, защото информацията се развива и в количествено и качествено отношение, а методите на църквата (разбирай религията) си остават същите каквито са били още при нейното създаване. Мисля, че ако тя развиваше философските фундаменти, върху които се е изградила, ако имаше наистина водеща роля като прогресивна и единствена сила в обработката на глобалната информация, щеше да печели много привърженици. Такава е нашата мисия в живота - да продължим и запазим вида - “инструмента” на природата.
   Тук като че ли малко се размекнах. Ето - концентрирам се и задавам грешния въпрос: Кому е нужна религията? Ако търся наистина отговор, ще трябва всичко да започне отначало. Предлагам един отговор, който обикновено не се харесва. Религията е измислена за да държи в подчинение човека. Това си е съвършен инструмент за манипулиране на мисленето. Първоначално създадена да обясни необяснимото, впоследствие се изкористява и много успешно влияе върху обществото. Съжалявам, ако съм засегнал нещо лично, но за мен това е очевидно. И още нещо. Не знам защо обществото проповядва търпимост към вярващите - да се уважава вярата им и по никакъв начин да не ги обиждаме (т.е. ние - атеистите). Нищо лошо. Ами аз какво да правя? Не мога да дискутирам с вярващия, защото ще му накърня чувствата. Неприятно ми става, когато и по медиите се толерира здраво религията. Вмъкват се най-различни коментари на религиозни теми, а на атеистични не. Защо ме задължават да приема религията като даденост и да я прегърна от душа и сърце? Не е ли по-справедливо да се внесе яснота кой кой е. Аз съм такъв - когато нещо ми се натрапва, това ме държи нащрек - задължително някой ще извлече полза на мой гръб. И за да бъда отвратително краен, ще кажа, че повече вярвам в Дядо Мраз. А и Торбалан ми е симпатичен. Но, сериозно - аз си изживях детството и измислените неща не ме вълнуват. Просто помъдрях. Направил съм своя избор. Нещата изглеждат така, че атеистите трябва да наведат виновно глава и да се измъкнат на пръсти. Не съм виновен. Аз съм просто атеист.

Сподели
christov 19 Март 2012г.
Въпросът е съвсем уместен. Това, както и натрупаните въпроси, ме предизвикват да публикувам една станала вече доста популярна статия: Имали Вселената дизайнер?". Може да я откриете тук, в секцията "статии".
Но на въпроса. Хората живеят в общности. Общностите се обединяват от някаква идея, мисъл, която ги мотивира да поддържат сплотено обществото си. По този начин животът става относително по-лесен и по-организиран. Всяко такова общество изгражда историческа среда, в която то съществува. Тази история пази спомена за отделни личности, които са имали особен принос за поддържане целостта на обществото. А тези спомени подхранват и самочувствието на бъдещите поколения. На тази база се запазват и почитат такива образи, като Левски, Паисий, Кирил и Методий и още много. На техните имена има кръстени градове (Димитровград, Ботевград, Благоевград), или футболни отбори (Левски, Ботев). Или болници: "Света Марина", "Света Ана" и т.н. По този начин се съхранява спомена за личността, допринесла за запазването на националността, за съхраняването на общността. Според мен не е важно на чия социална група принадлежи която и да е личност. Достатъчно е, че има много хора, които се гордеят с нея. Няма значение дали е атеист или вярващ. Аз не обичам спорта, но през 1994 година плаках, когато нашият национален отбор по футбол зае четвъртото място. В този отбор имаше футболисти и от "враждуващите" Левски и ЦСКА. И какво от това? Всички разбраха за България, а не за Левски или ЦСКА.
В общи линии така мисля. А ако статията, която публикувах е предизвикала интерес, готов съм да я обсъдим.
На всички желая здраве и късмет. Благодаря Ви, че споделяте с мен.
Гост 27 Март 2012г.
:)
Гост 11 Април 2012г.
Здравей, Краси. Това мисля ще ти е интересно:
http://evoliucia-ili-satvorenie.hit.bg/EvolSatv.htm#%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%
Гост 11 Април 2012г.
Силата е Бог
christov 13 Април 2012г.
Здравейте, гост 40481,

По-обстоен отговор съм приложил тук: http://christov.alle.bg/блог/ами-ако/
Впрочем, ако се съгласите, че могъществото принадлежи на човека, ще премълча мнението си, дали силата е бог...

Благодаря Ви за споделеното, както и за линка към книгата. Желая Ви здраве и неизчерпаема енергия!
Изпрати
Изпрати
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.